1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - مسجد قبا
گالری
access deny
پیوند ها

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی مسجد قبا، اولین مسجد کشور نامیبیا

در راستاي برنامه هاي فرهنگي و تبليغاتي جمهوري اسلامي ايران در ناميبيا افتخار ساخت اولين مسجد اين كشور نصيب ايران شد. در اين رابطه در خرداد 1371 سنگ بناي مسجد قباي ويندهوك طي مراسمي از سوي آقاي دكتر حبيبي، معاون اول رئيس جمهور به همراه نخست وزير آن كشور نصب گرديد. زمين مسجد به مساحت 4400 مترمربع و در بهترين نقطه شهر ويندهوك قرار دارد. مسلمانان ويندهوك كه از اتباع مختلف كشورها مي باشند در اين مسجد نماز روزانه و همچنين نماز جمعه را به پا مي دارند. در حال حاضر نماینده مجمع جهانی اهل بیت به عنوان امام مسجد در نامیبیا حضور دارد.


هر هفته نماز جمعه با حضور مسلمانان شیعه و اهل سنت از کشورهای مختلف برگزار میگردد. شعار مسجد قبا ایجاد وحدت اسلامی و معرفی اسلام صلح و دوستی بر اساس مکتب اهل بیت علیهم السلام است.

 

در مسجد قبا هر شب جمعه، دعای کمیل برقرار است و دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) پس از آن در فضایی صمیمانه به گفتگو می پردازند.

دعای کمیل

از تیر ماه 1396 هر ماه کنفرانس بین ادیانی با موضوع صلح و با حضور خاخام یهودی، کشیش مسیحی، و برخی از دانشجویان علاقه مند در مسجد قبا برگزار می گردد.

کنفرانس بین ادیانی در مسجد قبا

در مناسبت های مذهبی با کمک اهالی مسجد از حاضران پذیرایی می شود.

پذیرایی

پذیرایی مسجد قبا

هر سال مراسم ماه مبارک رمضان و ماه محرم با مشارکت مسلمانان اهل سنت و شیعه از کشورهای مختلف برگزار میگردد.

محرم

همچنین هر سال مراسم عید فطر و قربان با مشارکت مسلمانان شیعه و سنی از کشورهای مختلف، در مسجد برگزار می گردد.

عید فطر

با توجه به موقعیت مکانی مسجد قبا، این مسجد یکی از مکانهای مورد علاقه برخی توریستها برای بازدید است. به همین جهت یکی از فعالیتهای مسجد قبا تبلیغ توریسم و پاسخ به پرسش های آنان است.

توریسم

یکی از فعالیت های امام مسجد (علاوه بر تبلیغ مجازی) پاسخ به پرسشهای دانش آموزان و دانشجویانی است که در طول هفته برای تحقیق شخصی یا درسی به مسجد مراجعه می کنند.

پرسش و پاسخ

لازم به ذکر است که فعالیت امام مسجد محدود به مسجد نبوده و حضور موثر در دانشگاه، مدارس، کنفرانس ها و رسانه از جمله برنامه های امام مسجد است.

تبلیغ در مدرسه

از ابتدای تاسیس مسجد قبا، اولویت، خدمت به بومیان منطقه و تربیت مبلغ بومی بوده و در این جهت تا کنون موفقیت هایی نیز به دست آمده است.

کلاس برای بومیان

بر خلاف برخی مساجد نامیبیا که تحت تاثیر افکار وهابیت، از مراسم جشن و سوگواری پرهیز می کنند، در مسجد قبا، مناسبت های اسلامی گرامی داشته می شود.

تزیین مسجد

از ابتدای تأسیس مسجد همواره رابطه دوستانه و همکاری مناسب میان مسجد و سفارت های اسلامی برقرار بوده است.

سفارت اندونزی

در کنار فعالیت های دینی و علمی، جهت جذب جوانان، در مسجد فعالیت های ورزشی نیز انجام می شود.

ورزش

به طور کلی مسجد قبا تنها مسجدی است که در عمل اثبات نموده که منادی صلح و دوستی است و با توجه به جایگاه والای ایران در جهان اسلام، مسجد قبا قابلیت بسیاری در انتشار پیام صلح و دوستی ودعوت به توحید دارد. اما متاسفانه سالهاست که این مسجد با مشکلات مالی جدی روبروست و از قابلیت های آن به نحو احسن استفاده نمی شود.
مسجد دارای فضای وسیع است که می توان از آن در جهت ایجاد رستوران حلال و نیز ساخت واحدهای مسکونی بهره برد. در این صورت مسجد از جهت مالی بی نیاز خواهد شد.

نظرات