1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - رسانه ها
گالری
access deny
پیوند ها

 

 

 

 

رسانه های نامیبیا

 

پایگاه خبری:

: (The Namibian Press Agency: NAMPA)

خبرگزاری رسمی نامیبیا است که در سال 1991 بر اساس دستور پارلمان نامیبیا و به عنوان پایگاه خبری ملی کشور تاسیس شده است. این خبرگزاری زیر نظر وزارت اطلاعات و فناوری های ارتباطی نامیبیا فعالیت دارد.

http://www.nampa.org/

روزنامه ها:

New Era

روزنامه نیو ارا متعلق به دولت نامیبیا است و به زبان های انگلیسی و محلی چاپ می شود. این روزنامه سعی می کند همگام به سیاست های دولت گام برداشته و در فرایند دولت-ملت سازی و ایجاد فضای وحدت در نامیبیا نقش ایفا کند.

The Namibian

روزنامه خصوصی است و دیدگاهی انتقادی به دولت دارد. این روزنامه به زبان انگلیسی و نیز اوشیوامبو منتشر می گردد. روزنامه مزبور پرطرفدارترین روزنامه نامیبیا است.

Namibian Sun

روزنامه ای خصوصی است و به زبان انگلیسی منتشر می شود. این روزنامه در مقایسه به دو روزنامه فوق الذکر دیدگاهی نسبتاً بی طرفانه از تحولات جاری کشور ارائه می دهد.

Allgemeine Zeitung

روزنامه خصوصی است که به زبان آلمانی چاپ می شود. دارای یک بخش فرهنگی برای آخر هفته و نیز یکبار در ماه بخش ویژه گردشگری دارد. این روزنامه قدیمی ترین روزنامه کشور نامیبیا است. روزنامه مزبور اولین بار در سال 1916 منتشر شد.

The Repulikein

روزنامه خصوصی چاپ ویندهوک و نیز تنها روزنامه ای است که به زبان آفریکنس روی کیوسک روزنامه فروشی ها قرار می گیرد. این روزنامه در سال 1977 فعالیت خود را شروع کرد. گفته می شود این روزنامه دومین روزنامه پرمخاطب کشور است.

سه روزنامه فوق، اسپانسر مشترکی دارند و توسط Namibia Media Holdingاداره می شوند. بانک First National Bank  حامی مالی سه روزنامه است.سه روزنامه دیدگاه هایی منصفانه و متعادل از اوضاع نامیبیا ارائه می دهند و در مواردی نیز انتقاداتی جدی به رئیس جمهور و دولت وارد می کنند.

Caprivi vision

روزنامه چاپ شهر کاتیما مولیو است و تلاش می کند صدای مردم مناطق دور از پایتخت کشور باشد. این روزنامه از سال 2002  به زبان های انگلیسی و سیلوزی منتشر می شود.

هفته نامه ها

Windhoek Express

هفته چاپ شهر ویندهوک است که عمدتاً اخبار محلی شهر ویندهوک و حومه آن را در زمینه های سرگرمی، مسائل آموزشی، تجاری و ورزشی پوشش می دهد. این نشریه به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد.

Windhoek Observer

به صورت هفتگی چاپ می شود و متعلق به بخش خصوصی است.

The Villager

هفته نامه چاپ پایتخت نامیبیا است که موضوعات جاری کشور در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و .. را پوشش می دهد. این هفته نامه جمعه ها چاپ می شود.

The Namibia Economist

هفته نامه ای است که حاوی اخبار و تحلیل های اقتصادی، تجاری، گردشگری و ورزشی می باشد. هفته نامه مزبور اخیراً، صرفاً نسخه الکترونیکی منتشر می کند و با دنیای کاغذ خداحافظی کرده است. لازم به ذکر است اکثر روزنامه ها و جراید نامیبیا درآمد تبلیغاتی استانداردی ندارند و در این زمینه تنها دو روزنامه د نامیبین و ریپابلیکن توانسته اند بخشی از هزینه های خود را از طریق تبلیغات تامین نمایند.

Confidente

هفته نامه ای مستقل است که به زبان انگلیسی چاپ می شود.

Informente

هفته نامه مستقلی است که به زبان انگلیسی منتشر می شود.

The Patriot

هفته نامه مستقل با تمرکز بر موضوعات تجاری و اقتصادی است.

هفته نامه های فوق، عمدتاً بر مسائل و موضوعات تجاری تمرکز دارند.

Namibia Today

هفته نامه ای است که ارگان حزب سواپو، حزب مسلط دولت قلمداد می شود.

Southern Times

رسانه ای دولتی  و مشترک بین نامیبیا و زیمبابوه است که به دنبال ارائه نگاهی آفریقایی از تحولات جاری می باشد. این هفته نامه محصول مشترک روزنامه نیوارا نامیبیا و همتای زیمبابوه ای خود یعنی هرالد زیمبابوه است.

ساترن تایمز و نیو ارا جراید دولتی می باشند.

KUNDANA

هفته نامه ای به زبان اوشیوامبو می باشد. از سال 2013 چاپ می شود. دربردارنده موضوعات گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... است.

Insight Namibia Magazine

 این مجله به صورت ماهیانه چاپ می شود. تحولات جاری کشور در زمینه های مختلف سیاست و جامعه، اقتصاد و تجارت، محیط زیست و کشاورزی را پوشش می دهد. مجله مذکور نگرش انتقادی به مسائل و موضوعات دارد و مخاطب آن گروه های خاصی می باشد. نخستین شماره این مجله در سال 2004 انتشار یافت. تحلیل های این مجله عمیق تر و غنی تر از سایر نشریات نامیبیا می باشد.

 www.insight.com.na

شایان ذکر است کشور نامیبیا مطابق با شاخص های موسسه "مو ابراهیم" در حوزه آزادی مطبوعات در میان کشورهای آفریقایی، رتبه اول را دارا می باشد.

رادیو:

Namibian Broadcasting Corporation(NBC)

رادیو اصلی دولتی کشور نامیبیاست.

Radiowave

Radio Energy

Kudu FM

99 FM

چهار رادیوی فوق الذکر خصوصی هستند و عمدتاً به پخش موسیقی می پردازند.

Kanal 7

رادیوی خصوصی است و در زمینه امور مذهبی فعالیت دارد.

تلویزیون:

Namibian Broadcasting Corporation(NBC)

تلویزیون دولتی کشور نامیبیا است. تلویزیون مزبور در وهله اول به وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات نامیبیا به عنوان نماینده دولت و در وهله بعد به مجلس نامیبیا به عنوان نماینده مردم نامیبیا پاسخگو می باشد.

One Africa TV

تلویزیون خصوصی کشور نامیبیا است.

وبسایت های اینترنتی مفید در زمینه اخبار و تحولات نامیبیا:

http://allafrica.com/namibia/

http://reliefweb.int/country/nam/

http://www.thevillager.com.na/

http://www.news24.com/Tags/Places/namibia

http://www.insight.com.na/

http://www.newsnow.co.uk/h/World+News/Africa/Namibia

 

تهیه کننده: سیدمهدی پارسائی

نظرات